Złość piękności szkodzi

[Głosów: 0   Average: 0/5]

W powiedzeniu: „Złość piękności szkodzi”kryje się sporo prawdy. Jak się okazuje ponad 30% chorób dermatologicznych ma swoje podłoże w niewłaściwym stanie psychicznym.

Dermatolodzy mówią zgodnie, iż istnieją wzajemne relacje pomiędzy kondycją skóry a stanem psychicznym. Nie wiadomo jednak czy wpływ na skórę na psychika, czy odwrotnie. Niewątpliwie, zmiany skórne pociągają za sobą problemy z psychiką, co pogłębia dodatkowo kondycję skóry, która jest mocno unerwiona, wrażliwa na dotyk oraz warunki atmosferyczne. Zakończenia nerwowe wydzielają substancje oddziałujące na komórki skóry, co może przyczynić się do powstania jej zapalenia. W przypadku atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy komórki nerwowe mają tendencję do jeszcze silniejszego wydzielania substancji podrażniających. Skóra tych osób jest bardziej wrażliwa na wszelkie bodźce, dlatego stale jest ona narażona na wszelkiego typu podrażnienia. Często dlatego skóra swędzi, piecze, a przez to osoby te są poddenerwowane, napięte i szybko tracące równowagę psychiczną.

Choroby dermatologiczne, w tym wspomniane wyżej łuszczyca i atopowe zapalenia skóry, a także trądzik, wypryski, łupież, są bardzo mocno związane ze stanem psychicznym. Osoby z problemami skórnymi często mają kłopot z psychiką oraz z sytuacjami stresującymi.
Badania kliniczne wykazują, że przeszło 20% osób z łuszczycą cierpi również na depresję. Stres oraz poddenerwowanie potęguje dodatkowo stany zapalne skóry, przyczyniają się do nawrotów choroby.

Chorób skóry nie da się ukryć a w wielu przypadkach są powodem odtrącenia przez innych. To powoduje przygnębienie oraz izolowanie się od otoczenia. W wielu przypadkach poza pomocą dermatologiczną potrzebna jest również pomoc psychologa.
Warte podkreślenia jest jednak to, iż choroby dermatologiczne nie należą do grupy chorób zaraźliwych. Brzydko wyglądającą łuszczycą nie można zarazić się przez dotyk, czego obawia się wiele osób. Choroba ta jest jednak dziedziczona, co oznacza, że dzieci rodziców z łuszczycą narażone są na jej wystąpienie.

Zła kondycja skóry powoduje również zaburzenia depresyjne. Trądzik w wielu przypadkach przyczynia się do izolowania się od innych, wiele osób bowiem wstydząc się go postanawia nie opuszczać domu. Zamykając się w sobie, stan psychiczny pogarsza się.
Trądzik, co ważne, należy leczyć. Jeśli jednak nasz stan psychiczny w tym czasie nie jest dobry, warto, na czas leczenia poprosić o zwolnienie lekarskie.

Chorobą skóry jest również łupież, na który wpływ może mieć również nasz stan psychiczny.
O tym, jak się go pozbyć przeczytasz tutaj.
Przyczyny jego pojawienia się są różne i należą do nich między innymi hormony, patologiczna reakcja na drobnoustroje pasożytujące na naszym ciele czy sytuacje stresujące.
Łupież wykazuje tendencję do usypiania i pojawiania się po pewnym czasie, tym o podłożu grzybiczym łatwo się zarazić między innymi sięgając po wspólny grzebień czy szczotkę do włosów.

Jak złagodzić stan zapalny skóry?

Okazuje się, że relaks i wypoczynek wpływa korzystnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale i kondycję skóry. W przypadku zatem częstego występowania stanów zapalnych skóry warto zafundować sobie maksimum wypoczynku nam odpowiadającego. Dla jednych będzie to spacer, dla innych uprawianie sportu, jeszcze dla innych spotkanie z przyjaciółmi.
Zwrócić uwagę warto również na skład preparatów, po które sięgamy w czasie pielęgnacji skóry. Odpowiednie będą te hipoalergiczne, pozbawione barwników, substancji zapachowych i innych składników często uczulających.
Warto także wykorzystać moc słońca, które jak wiadomo poprawia nastrój i dodaje energii do życia.

Choroby skóry – leczenie

Choroby skóry należy leczyć zgłaszając się do dermatologa. Jego zadaniem jest przekonać pacjenta o konieczności podjęcia stosownych kroków mogących doprowadzić do całkowitego wyleczenia bądź złagodzenia uciążliwych objawów (nie wszystkie postaci choroby dają się bowiem wyleczyć). Szalenie istotne jest bowiem pozytywne nastawienie chorego, w czym pomóc może psychodermatologia, niestety w naszym kraju jeszcze pozostająca w zalążku.

Choroby skóry należy leczyć nie zwlekając i nie odkładając wizyty u dermatologa na jutro. Tylko nasze pozytywne myślenie i podjęcie stosownych kroków może zagwarantować nam sukces. Pamiętajmy, że złość piękności szkodzi, zatem uszy do góry, życie jest piękne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *