Zalecenia dietetyczne dla nadciśnieniowców

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zgodnie z profilaktyką, ważnym czynnikiem jest właściwe przestrzeganie diety bogatej w witaminy oraz zasobnej w chude i delikatne mięsa i ryby. Lekarze zalecają rozmaite diety, ale podstawą właściwie każdej z nich są warzywa i owoce. Ponadto wskazane jest ograniczanie soli kuchennej, sodu, cukrów oraz produktów bogatych w cholesterol. Stwierdzono, iż osoby, które ograniczyły także czerwone mięsa i stosują oliwę z oliwek, żyją dłużej i rzadziej cierpią na udary mózgu. Zaleca się urozmaicanie diet lampką czerwonego wina, które to, podobnie jak żurawina, głóg, aronia czy miłorząb japoński, zawiera flawonoidy. Zalecane natomiast produkty pełnoziarniste takie jak ciemne pieczywo, kasze i ciemne makarony – zawierają korzystny dla organizmu błonnik. Uzupełnienie witaminy E, nastąpi po spożyciu orzechów włoskich.

Jednymi z najczęściej rekomendowanych diet dla nadciśnieniowców, są diety – DASH oraz Polymeal. Pierwsza z nich polecana jest zwłaszcza przez Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego i Polskie Forum Profilaktyki Chorób Układu Krążenia. Najważniejszymi jej zalecaniami jest spożywanie dużych ilości warzyw i owoców oraz ograniczanie tłuszczów. Natomiast druga z diet zakłada jedzenie 114 g ryb cztery razy w tygodniu a także codzienną konsumpcję 150 ml czerwonego wina, 68 g migdałów, 400 g owoców i warzyw oraz 100 g gorzkiej czekolady.

Nie powinno się przede wszystkim spożywać pokarmów tłustych typu pizza, serowe zapiekanki lub szynki z tłuszczykiem. Ponadto nasze jedzenie nie może być zbyt obficie (a najlepiej w ogóle) doprawiane solą kuchenną. Lepiej użyć ziół. Ponadto spożywajmy mięsa jasne (chuda wołowina, cielęcina, jagnięcina oraz wszelki drób poza gęsią) i ryb. Z diety warto wykluczyć ryby tłuste jak choćby halibuty, troć, makrela czy łosoś. Ograniczmy tłuszcze twarde oraz wszelkie rodzaje słodyczy. Dopuszcza się zasobną w kakao, gorzką czekoladę i niskotłuszczowe mleka, jogurty i białe sery. Należy zrezygnować także z napojów gazowanych oraz z mocnej, czarnej herbaty i napojów zawierających kofeinę jak kawa. Czasami dopuszcza się picie słabych kaw. Poza symboliczną lampką wina czerwonego, doradza się rezygnację z pozostałych alkoholi.

Doskonałym płynem jest niskosodowa woda mineralna. Do diet należy dołączyć wysiłek fizyczny, który w połączeniu ze zdrowym odżywianiem ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie oraz wartość ciśnienia tętniczego krwi.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*