Zdrowie i Ty

Korzyścia dla zdrowia płynące ze stosowania wyciągu z zielonej kawy

Przez długi okres czasu, wiele osób było zdania, że kawa jest szkodliwa dla zdrowia. Jednak najnowsze badania wykazały, że konsumpcja kawy, szczególnie zielonej może mieć prozdrowotny wpływ na nasz organizm. W ziarnach kawy, które nie zostały poddane obróbce termicznej zidentyfikowano znaczną ilość przeciwutleniaczy. Dodatkowo uważa się, że spożywanie zielonej kawy zapobiega chorobie Parkinsona, a także zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera. Z tego względu zaleca się pić około 3-4 filiżanki kawy dziennie.

Na poniższej grafice możemy zobaczyć, jak zielona kawa wpływa na nasz organizm.

Co to jest zielona kawa?

Jeśli kawa nie zostanie poddana procesowi palenia to zachowuje swój naturalny, zielony kolor. Niestety nie posiada ona wówczas swojego specyficznego aromatu. Czasami udaje się znaleźć w sklepach mieszankę palonych i zielonych ziaren kawy. Nieprażone ziarna kawy mają lekkie działanie pobudzające, a także przyspieszają metabolizm. Amerykańskie badania pokazują, że spożywanie zielonej kawy pobudza spalanie tkanki tłuszczowej, dlatego zielona kawa jest ostatnim trendem w odchudzaniu.

Zielona kawa – badania

Na Uniwersytecie Scranton w Pensylwanii przeprowadzono badanie, w którym udział wzięło 16 osób między 22 a 26 rokiem życiem. Każda z nich spożywała codziennie jedną kapsułkę zawierającą ekstrakt z zielonej kawy. Po okresie badania (22 tygodnie) waga badanych osób zmniejszyła się o około 8 kg, a zawartość tkanki tłuszczowej w ich organizmie spadła średnio o 16%.

Warto podkreślić, że w trakcie badania żadna z osób nie zmieniła swoich nawyków żywieniowych. Uczestnicy spożywali normalne posiłki, nie włączyli do stylu życia również dodatkowej aktywności fizycznej. Pomimo to masa ich ciała znacznie się obniżyła, co jednoznacznie wskazuje, że jest to zasługa zielonej kawy.

Zielona Kawa pomaga w utracie wagi

Wiele osób na całym świecie cierpi na problemy z nadwagą, a nawet otyłością.  Stosowanie zielonej kawy pomaga schudnąć.
Stosując kurację odchudzającą z zieloną kawą bardzo ważne jest stężenie zawartego w niej kwasu chlorogenowego.  Dawka ok. 200-400 mg kwasu chlorogenowego pozwala uzyskać zadowalające efekty odchudzające. Związek ten wspomaga spalanie tłuszczu i jest idealnym suplementem diety dla osób, które chcą schudnąć bez głodówek i wyczerpujących ćwiczeń fizycznych.  Wiele ekstraktów z zieloną kawą jest dodatkowo wzbogacane o składniki aktywne przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej.

Jak działa zielona kawa?

Słusznie nasuwa się pytanie, dlaczego zielona kawa tak skutecznie wspomaga odchudzanie? Co zawierają niepalone ziarna kawy? Tą efektywną substancją bez wątpienia jest kwas chlorogenowy (silny przeciwutleniacz), który znajduje się w niepalonych ziarnach zielonej kawy.  Jest on bardzo wrażliwy na wysoka temperaturę, dlatego rozkłada się pod wpływem obróbki termicznej ziaren kawy.
Kwas chlorogenowy zmniejsza poziom cukru we krwi , ponieważ hamuje wytwarzanie oraz wchłanianie glukozy. W rezultacie, organizm musi czerpać energię ze zgromadzonej tkanki tłuszczowej. To właśnie, dlatego stosowanie ekstraktu z zielonej kawy powoduje skuteczną utratę wagi.
Ponieważ wiemy, że podwyższony poziom cukru we krwi prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej to możemy wnioskować, że utrzymanie niskiego poziomu glukozy we krwi jest kluczem do osiągnięcia szczupłej sylwetki. Innym aspektem jest fakt, że zielona kawa również stymuluje przemianę materii, co zwiększa dzienny bilans energetyczny.

Zielona Kawa pomaga zwalczyć zmarszczki!
Jak pisaliśmy wcześniej, kwas chlorogenowy jest silnym przeciwutleniaczem, który znajduje się w wysokim stężeniu jedynie w ziarnach kawy.  Zadaniem przeciwutleniaczy jest eliminowanie wolnych rodników. Są to cząsteczki, które  atakują zdrowe komórki, w efekcie organizm szybciej się starzeje. Wolne rodniki powstają w wyniku stresu oksydacyjnego oraz promieniowania UV.
Ponieważ ziarna zielonej kawy są bogate w kwas chlorogenowy, spożywanie jej pozwala spowolnić procesy starzenia. Warto podkreślić, że jak dotąd nie udało się wykryć żadnych poważnych skutków ubocznych związanych ze stosowaniem zielonej kawy.

Badania skuteczności zielonej kawy
Znany amerykański kardiolog doktor Oz w swoim programie telewizyjnym przedstawił historie 100 kobiet. Połowa z nich przyjmowała codziennie rano kapsułkę zawierającą 400 mg ekstraktu z zielonej kawy. Kuracja trwała dokładnie 2 tygodnie. Pozostała grupa kobiet otrzymała placebo.  Żadna z kobiet nie zmieniła  swoich przyzwyczajeń żywieniowych. Kobiety, które stosowały ekstrakt z zielonej kawy schudły prawie 2 kg w ciągu 10 dni.

Instytut Nauki o Żywności przeprowadziło badanie, w którym udział wzięło 16 otyłych kobiet i mężczyzn. Stosując zieloną kawę przez 22 tygodnie udało im się zrzucić po 7-8 kg. Uczestnicy nie zmienili swoich nawyków żywieniowych i nie zwiększyli dziennej aktywności fizycznej.  Osoby stosujące zieloną kawę schudły zdecydowanie więcej niż uczestnicy stosujący zwykłe placebo.

Amerykańskie czasopismo „Journal Gastroenterology” przeprowadził badanie, które potwierdziło, że ekstrakt z zielonej kawy można stosować do zmniejszania masy ciała. Osoby, które wzięły udział w badaniu schudły średnio o 2,5 kg.

 

Różne badania naukowe wykazały, że ekstrakt z zielonej kawy wspomaga odchudzanie.

Aby dowiedzieć się o więcej o zielonej kawie oraz sprawdzić opinie realnych osób stosujących tabletki na odchudzanie z zieloną kawą – przejdź do tego artykułu.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *