Zdrowie i Ty

Torbiel jajnika – przyczyny i objawy

Torbiel jajnika to workowaty twór, który jest wypełniony płynem. Mogą mieć różne rozmiary (od kilku do kilkunastu centymetrów), różne pochodzenie, mogą być niegroźne ale mogą także zwiastować rozwój groźnej choroby. Występują one bardzo często i dotyczą kobiet w każdym wieku. Torbiele występują pojedynczo lub mnogo, na jednym lub obu jajnikach. Nie powodują zazwyczaj żadnych dolegliwości, a wykrywane są przypadkowo podczas badania USG. Mogą, ale nie muszą, dawać objawów. Mogą powodować ból w podbrzuszu, zaburzenia miesiączkowania, częstsze oddawanie moczu i wiele innych.

Torbiele dzielimy na naturalne i patologiczne. Naturalne zwane także torbielami czynnościowymi, są całkowicie fizjologicznym zjawiskiem. Patologiczne powstają w wyniku endometriozy, choroby w której dochodzi do rozprzestrzeniania się błony śluzowej macicy poza jej jamę, w tym także do jajników. W miejscach dotkniętych endometriozą dochodzi do takich samych zmian jak przy prawidłowo zbudowanej macicy. Dochodzi do krwawień miesięcznych i krew gromadzi się, tworząc stopniowo torbiel. Kobiety, które cierpią na torbiele jajników często zamartwiają się, czy będą mogły mieć dzieci.

Torbiele jedynie w niewielkim stopniu mogą powodować problemy z zajściem w ciążę. Jeżeli jednak stwierdzono u kobiety zespół policystycznych jajników (tak zwana wielotorbielowatość), może mieć ona problemy z zajściem w ciążę. Po wykryciu zmiany należy wykluczyć możliwość nowotworu. Torbiele nowotworowe zdarzają się niezwykle rzadko, jednak nigdy nie ma pewności co do niegroźności zmiany. O sposobach wykrywania i leczeniu torbieli, napiszemy już wkrótce.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *