Tabletki antykoncepcyjne – wszystko, co musisz wiedzieć!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jedną z najskuteczniejszych metod ochrony przed nieplanowaną ciążą jest antykoncepcja hormonalna. Pod tym pojęciem kryje się wiele możliwości, z których można skorzystać. Oprócz najpopularniejszych tabletek dwuskładnikowych, stosuje się również plastry, minipigułki, pierścienie dopochwowe, wkładki wewnątrzmaciczne, a także zastrzyki hormonalne i implanty. Wszystko dopasowane do naszego stanu zdrowia i stylu życia, pod odpowiednią opieką lekarza.

Antykoncepcja hormonalna – skuteczność

Środki hormonalne dają nam niemal stuprocentową pewność ochrony przed ciążą. Najwyższą skuteczność mają zastrzyki hormonalne (99,9%) oraz implanty (99,95%) gdyż są to metody aplikowane przy obecności personelu medycznego, w dużych odstępach czasu. Nie są jednak zbyt popularne w Polsce, gdzie najczęściej stosowaną metodą są tabletki antykoncepcyjne.

Wysoka skuteczność antykoncepcji hormonalnej to przede wszystkim komfort psychiczny dla kobiety, gdyż w kwestii niechcianej ciąży nie musi się niemal niczym przejmować. Niemniej wybór środków hormonalnych obarczony jest pewnym ryzykiem i niedogodnościami, na które godzi się każda ich użytkowniczka.

Jakie skutki uboczne wywołuje antykoncepcja hormonalna?

Przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej kobiety są narażone na szereg skutków ubocznych, które mogą, ale nie muszą występować, bowiem każdy organizm reaguje inaczej. Niemniej kobiety najczęściej narzekają na wzrost masy ciała, bolesność piersi, nieregularne krwawienia, mdłości, bóle głowy, a także na stopniowy spadek libido. Większość z tych objawów najczęściej mija po kilku tygodniach stosowania antykoncepcji hormonalnej, ale część z nich może się nasilić. Każda anomalia powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

Przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej

Ale działania niepożądane to nie wszystko. Istnieją takie sytuacje, które kategorycznie wykluczają stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Najczęstszym przeciwwskazaniem jest chorowanie na zakrzepowe zapalenie żył lub żylną chorobę zakrzepowo-zatorową. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że stosowanie leków hormonalnych może zwiększyć ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej, a także tętniczej. Wrodzona nadkrzepliwość oraz palenie papierosów mogą to ryzyko zwiększyć. Antykoncepcji hormonalnej nie powinno się również stosować przy chorobach układu krążenia, jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca czy ciężkie migreny.
Podobnież osoby z zaburzeniami metabolicznymi, jak otyłość lub cukrzyca, chorobami wątroby, a także chorobami psychicznymi. Oczywistym przeciwwskazaniem są także choroby nowotworowe, których rozwój może być pobudzony przez działanie estrogenu (rak piersi, rak macicy). Jeśli w rodzinie ktoś chorował na wyżej wymienione nowotwory, koniecznie trzeba poinformować o tym lekarza.

Przeciwwskazań jest oczywiście wiele, skutki uboczne mogą odstraszać, ale nie można demonizować. Antykoncepcja hormonalna może być naprawdę bezpieczna. Aby tak było, niezbędny jest systematyczny kontakt z lekarzem ginekologiem oraz przeprowadzenie badań i wywiadu środowiskowego, co pozwoli wybrać najbezpieczniejszą dla kobiety metodę antykoncepcji hormonalnej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*