Rozwój intelektualny dziecka a dieta

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Umiejętności intelektualne, zapamiętywanie, koncentracja decydują o powodzeniu dziecka w szkole, a także jego dorosłym życiu. To, co okazuje się być pomocne i wartościowe to dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, których nie brak w rybach morskich. Dzieci jednak nie lubią często smaku i zapachu ryb, toteż należy dostarczać im preparatów, celem których będzie uzupełnienie braku cennych składników, jakimi są witaminy i kwasy tłuszczowe.

Dla większości dzieci pójście do szkoły wiąże się ze stresem. Nieumiejętność skupienia uwagi, skoncentrowania się, zapamiętania wywołuje frustrację. Aby zapobiec denerwowaniu się naszej pociechy warto skomponować dietę tak, by nie zabrakło w niej cennych witamin i kwasów z grup omega-3, które odgrywają istotną rolę w prawidłowym rozwoju intelektualnym człowieka.
W diecie każdego ucznia powinny znaleźć się nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 (NNKT), które należy dostarczać wraz z pożywieniem, ponieważ organizm nie potrafi wyprodukować ich samodzielnie.
Ze względu na ich wielkie walory warto przekonać dziecko do jedzenia ryb morskich, przede wszystkim łososia, tuńczyka, makreli, dorsza. Ryby powinniśmy spożywać każdego dnia i najlepiej dietę tę urozmaicać wprowadzając każdego dnia inny rodzaj ryby.
Co zrobić jednak, jeśli nasza pociecha, mimo naszych starań, próśb i gróźb, nie chce przekonać się do zjedzenia ryby?
Jako rodzice dawajmy dobry przykład i jedzmy je, z pewnością z czasem sięgnie po nie także dziecko. Do tego czasu jego dietę należy wspomagać, podając preparaty zawierające w swoim składzie witaminy oraz kwasy z grupy omega-3.
W aptekach znajdziemy wiele takich preparatów. Przyjrzyjmy się zatem im nieco bliżej. większość z nich dostępna jest w dwóch postaciach: syropie oraz żelkach do żucia.

GwiazdoSprytki – już sama nazwa przyciąga uwagę rodzica, który chce, by jego dziecko radziło sobie w życiu, a więc było sprytne.

Preparat sporządzony są jest bazie oleju z ryb i wzbogacony witaminami A, C i D.
Spożywanie GwiazdoSprytek ma wpłynąć pozytywnie na rozwój intelektualny dziecka, wzrost i rozwój jego układu nerwowego, wzmocnić układ sercowo-naczyniowy a także poprawić koordynację wzrokowo-ruchową.
Produkt dostępny jest w postaci żelowych kapsułek do żucia a ich dodatkowym atutem na być słodki, pomarańczowy smak.
Można po niego sięgać po 4. roku życia w dawce jednej żelki dziennie, co odpowiada dziennej porcji kwasu mega-3.
GwiazdoSprytki to „Odkrycie Roku 2010”, które uzyskało pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka a także Laur Konsumenta.
Miesięczna porcja GwiazdoSprytek (30 kapsułek) to koszt około 23 zł.
Jedna kapsułka zawiera:
olej z ryb – 250,0 mg,
omega-3 – 175,0 mg,
DHA – 125,0 mg,
witamina C – 37,5 mg,
witamina A- 500 µg,
witamina D – 3,0 µg.

OmegaKinder syrop i kapsułki do żucia
Omega Kinder dostępny jest w postaci syropu oraz kapsułek do żucia o smaku pomarańczowy. Dzienna zalecana dawka to 2 żelki dziennie lub 2×5 ml syropu.
Koszt syropu -ok. 26 zł., żelek – 23 zł.

Syrop to preparat wykonany na bazie miodu, pozbawiony konserwantów i sztucznych barwników z dodatkiem wzmacniającego organizm kwasu foliowego.
OmegaKinder wpływa na poprawę koncentracji, ułatwia zapamiętywanie, funkcjonowanie mózgu i systemu nerwowego dziecka.
Może być stosowany powyżej 3. roku życia.
Po Omega Kinder powinny sięgnąć kobiety w ciąży, karmiące piersią a także dzieci od trzeciego roku życia.
10 ml syropu Omega Kinder, co odpowiada dziennej dawce zawiera:
białko <0,1 g
węglowodany – 9,7 g
kwasy tłuszczowe – 0,48 g
omega-3 – 2,288 g
witamina C – 30 mg (50% dziennego zapotrzebowania)
witamina E – 10 mg (100% dziennego zapotrzebowania)
witamina A – 400 µg (50% dziennego zapotrzebowania)
witamina D – 2,5 µg (50% dziennego zapotrzebowania)
kwas foliowy – 50 µg (25% dziennego zapotrzebowania)
witamina B12 – 0,7 µg (70% dziennego zapotrzebowania)

Kidabion
Kolejny produkt zawierający kwasy omega-3, który dostać można w aptece w postaci syropu oraz kapsułek do żucia. Wskazany do spożywania po ukończeniu trzeciego roku życia.

Dzienna dawka: 2x 5ml
Produkt wspomaga rozwój mózgu, układu nerwowego, poprawia pamięć a za sprawą witamin wpływa korzystnie na wzrost oraz rozwój dziecka.
Skład w 10 ml syropu:
olej rybi – 1400 mg,
kwasy omega-3 – 600 mg,
witamina A – 800 mcg,
witamina D – 5 mcg,
witamina E – 3 mg,
witamina C – 50 mg.
Decydując się na kapsułki do żucia należy podawać dziecku dwie sztuki dzienne.

Spożywanie ryb jest ważne ze względu na ich cenne właściwości. Jeśli jednak nasza pociecha nie wykazuje ochoty do ich jedzenia, nie naciskajmy. Zdecydujmy się na preparat zawierający kwasy omega-3 oraz zestaw cennych witamin, który zapewni im dietę wspomagającą rozwój fizyczny i intelektualny. Dając im dobry przykład z pewnością z czasem sięgną po ryby.
A jak wygląda sprawa spożywania ryb lub preparatów zawierających kwasy omega-3 w Waszej rodzinie?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*