Zdrowie i Ty

Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest II co do występowania nowotworem u kobiet i obserwuje się stały wzrost zapadalności i umieralności z powodu tego nowotworu. Wzrost umieralności spowodowany jest rozpoznaniem raka szyjki macicy w zaawansowanym stadium choroby o gorszym rokowaniu, uniemożliwiającym leczenie oszczędzające o złej prognozie co do przeżycia nawet po radykalnym postępowaniu operacyjnym.

Rak szyjki macicy jest to nowotwór, który łatwo wykryć i długo się rozwija. Wykrywa się go przy pomocy badania cytologicznego komórek pobranych z szyjki macicy.

Badanie cytologiczne jest podstawowym badaniem przesiewowym, tak więc czynny screening zmniejszyłby te niekorzystne dane statystyczne. Jest to badanie zupełnie niebolesne i niekłopotliwe do wykonania.

Ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy jest tym mniejsze im więcej uwagi poświęcamy swojemu organizmowi.

Zapobieganie:

– Regularne przeprowadzanie badań cytologicznych (minimum raz w roku);

– Poddawanie się leczeniu w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości (np. nadżerki części pochwowej szyjki macicy, stanów zapalnych pochwy i szyjki);

– Dbanie o higienę.

Wczesna postać raka szyjki macicy najczęściej przechodzi bezobjawowo, bez żadnych dolegliwości.

Postać zaawansowana stadium raka szyjki macicy objawia się: nieprawidłowym krwawienia z dróg rodnych , często po stosunku płciowym, bólami w dole brzucha, trudnościami z oddawaniem moczu i stolca lub ropnymi , cuchnącymi upławami.

Wykrycie raka szyjki macicy w wczesnym stadium (na podstawie badania cytologicznego, przed pojawieniem się dolegliwości) daje prawie 100% szansy na jego wyleczenie.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *