Skip to content

Rak szyjki macicy

Written by

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Rak szyjki macicy jest II co do występowania nowotworem u kobiet i obserwuje się stały wzrost zapadalności i umieralności z powodu tego nowotworu. Wzrost umieralności spowodowany jest rozpoznaniem raka szyjki macicy w zaawansowanym stadium choroby o gorszym rokowaniu, uniemożliwiającym leczenie oszczędzające o złej prognozie co do przeżycia nawet po radykalnym postępowaniu operacyjnym.

Rak szyjki macicy jest to nowotwór, który łatwo wykryć i długo się rozwija. Wykrywa się go przy pomocy badania cytologicznego komórek pobranych z szyjki macicy.

Badanie cytologiczne jest podstawowym badaniem przesiewowym, tak więc czynny screening zmniejszyłby te niekorzystne dane statystyczne. Jest to badanie zupełnie niebolesne i niekłopotliwe do wykonania.

Ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy jest tym mniejsze im więcej uwagi poświęcamy swojemu organizmowi.

Zapobieganie:

– Regularne przeprowadzanie badań cytologicznych (minimum raz w roku);

– Poddawanie się leczeniu w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości (np. nadżerki części pochwowej szyjki macicy, stanów zapalnych pochwy i szyjki);

– Dbanie o higienę.

Wczesna postać raka szyjki macicy najczęściej przechodzi bezobjawowo, bez żadnych dolegliwości.

Postać zaawansowana stadium raka szyjki macicy objawia się: nieprawidłowym krwawienia z dróg rodnych , często po stosunku płciowym, bólami w dole brzucha, trudnościami z oddawaniem moczu i stolca lub ropnymi , cuchnącymi upławami.

Wykrycie raka szyjki macicy w wczesnym stadium (na podstawie badania cytologicznego, przed pojawieniem się dolegliwości) daje prawie 100% szansy na jego wyleczenie.

Previous article

Stanie zdrowsze od siedzenia

Next article

Wpływ czerwonego wina na serce

Join the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *