Powikłania nieprawidłowo leczonego nadciśnienia

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Nadciśnienie tętnicze to niezwykle poważna sprawa. Jest mimo wszystko chorobą, z którą można żyć. Zbyt wysokie ciśnienie to także jeden głównych czynników prowadzących do chorób układu krążenia, ale nie tylko. Nieleczone, zaniedbane nadciśnienie prowadzi do wielu uszkodzeń organizmu.

Zachorowalność na nadciśnienie tętnicze wzrasta wraz z wiekiem a wraz z wraz jego wzrostem, rośnie niebezpieczeństwo zapadnięcia na inne choroby. Jeżeli wzrost ciśnienia jest stosunkowo nieduży, można leczyć go prowadzeniem zdrowego stylu życia. Ale jeśli nie zyskamy oczekiwanej poprawy, koniecznie musimy poddać się leczeniu farmakologicznemu. W żadnym wypadku nie wolno samemu sobie zmieniać dawek zapisanych leków. Możemy tym sobie jedynie zaszkodzić.

Jest to choroba układu krążenia. Nadciśnienie często jest prowodyrem sztywnienia ścian tętnic. Osłabienie tego typu może prowadzić do tętniaka. Wzrasta też możliwość zachorowania na miażdżycę – twardnienie naczyń powodowane odkładaniem się na nich cholesterolu. Nasze serce, w czasie choroby, musi wykonywać większą pracę, niż u osoby zdrowej. Przeciążanie serca prowadzi do jego niewydolności a tego konsekwencją może być zawał serca, który często kończy się śmiercią. Częstym powikłaniem jest arytmia serca.

Choroba ta również prowadzi do sporych ubytków w istocie białek oraz szarej kory. Właściwie nie ma większego znaczenia czy to ciśnienie rozkurczowe czy skurczowe jest zbyt wysokie. Każde z nich może prowadzić do poważnych komplikacji w zdrowiu.

Ponadto zamknięcie tętnicy prowadzi do udaru. Nadmierne ciśnienie uszkadza mózg. Bardzo często poza niekorzystnymi zmianami w układzie krwionośnym, krążenia, dochodzi także do zmian w innych narządach, jak nerki. Zmiany, jakie zachodzą w nerkach są powolne i dość rzadkie. Jednym z objawów choroby nerek jest wydalanie albumin w moczu rzędu 30-300 mg/dobę. Nadciśnienie wtórne może prowadzić do kłębuszkowego albo odmiedniczkowego zapalenia nerek czy zwężenia tętnicy nerkowej.

Nieleczone nadciśnienie tętnicze krwi może doprowadzić również do krwotoków mogą prowadzić do utraty wzroku. Pojawia się krwawienie i ogniska degeneracji. Może dojść do obrzęku tarczy nerwu wzrokowego.

Zbyt późno rozpoczęte leczenie ma sens, ale nie gwarantuje nam powrotu do zdrowia. Ubytki i uszkodzenia, jakich nabawiliśmy się podczas rozwijania się nadciśnienia tętniczego, nierzadko należą do zmian nieodwracalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *