Skip to content

Otyłość, czyli problem zdrowotny i społeczny

Written by

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Otyłość to przewlekła choroba, którą powoduje nadmiar energii zawartej w pokarmach, w stosunku do zapotrzebowania naszego organizmu. Wskutek tego nadmiar ten magazynowany jest w postaci tkanki tłuszczowej. Nie wszystkie nadmierne kilogramy zawdzięczamy własnemu lenistwu.

Nasza przemiana materii jest zmienna, oznacza to, że jedni tyją już od kilku czekoladowych cukierków, a inni mogą bez żadnych konsekwencji zjeść ich nawet kilogram. Skłonność do otyłości mamy bowiem zapisaną w genach. Jednak wpływ na nasze  życie ma wiele innych czynników, w tym na przykład dzieciństwo, gdy w tym czasie budują się komórki tłuszczowe organizmu. Dlatego mówi się bardzo głośno o przekarmianiu dzieci. Gdyż takie nawyki z czasów najmłodszych dają duże prawdopodobieństwo nabawienia się otyłości w dorosłym życiu.

Są również choroby, które mogą do niej prowadzić: zaburzenia hormonalne czy cukrzyca. Otyłości bardzo często towarzyszą problemy z układem naczyniowo-sercowym. Należy odróżnić w tym momencie nadwagę od otyłości. Ta pierwsza jest stanem, gdy posiadamy kilka nadprogramowych kilogramów, jednak nie stanowią one zagrożenia dla życia. Otyłość to stan, gdy trzeba już działać. Wieloletnia, zaniedbana otyłość to prosta droga do zwyrodnienia stawów, miażdżycy, choroby wieńcowej a także innych chorób serca. Aby schudnąć potrzebna jest nie tylko konsekwencja, ale także zmiana stylu i trybu życia. Otyłość możemy leczyć w specjalistycznych poradniach dietetycznych, a pomoc specjalisty może znacznie przyśpieszyć ten proces.

Previous article

Torbiel jajnika - przyczyny i objawy

Next article

Jak oczyszczenie poprawi wygląd skóry

Join the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize