Ortoreksja

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Oprócz anoreksji i bulimii w ostatnim czasie została opisana nowa choroba o podłożu psychicznym zwana ortoreksją. Polega ona na chorobliwym skupianiu uwagi na zdrowym żywieniu. Może dotknąć każdego. Zaczyna się powoli, najpierw rezygnujemy z określonych potraw, na przyklad w celu zmniejszenia objawów alergii, później dochodzą kolejne produkty lub ich całe grupy. W końcu pozostaje nam kilka rodzajów pożywienia. I do nich przywiązujemy nadmierną wagę, aby były jeszcze zdrowsze zaczynamy sami je uprawiać, piec, hodować. Zakupy robimy tylko w specjalnych sklepach ze zdrową żywnością. Najmniejsze odstępstwo od ustalonej diety wywołuje w nas wielkie poczucie winy. Z tego powodu zaczynamy unikać kontaktów towarzyskich, restauracji wyjazdów, chyba, że możemy zabrać ze sobą własne pożywienie.

Wierzymy, że tylko taka dieta pozwoli nam żyć dobrze, cieszyć się dobrą formą i zdrowiem do późnej starości. Przestaje liczyć się smak potraw, a ważny jest tylko skład. Życie zaczyna się obracać wokół jedzenia. Przyczyną choroby jest nadmierna, nieuzasadniona dbałość o własne zdrowie. Najczęściej na ortoreksję zapadają osoby bardzo skoncentrowane na sobie i dążące do perfekcji. Dieta wypełnia pustkę w ich życiu. Chcą całkowicie kontrolować swoje zdrowie i wygląd.

OBJAWY

1/ myślisz o jedzeniu kilka godzin dziennie,
2/ najważniejsza jest jakość potraw, a nie ich smak i wygląd,
3/ drobiazowo analizujesz wszystko co zjadłeś,
4/ zaczynają się pojawiać problemy zdrowotne pomimo tak zdrowej diety,
5/ masz poczucie winy przy każdym odstąpieniu od ustalonej diety,
6/ rezygnujesz z życia towarzyskiego

KONSEKWENCJE

Organizm jest pozbawiony wielu koniecznych witamin i mikroelementów. Zaczynają chorować poszczególne organy. Stan fizyczny i psychiczny znacznie się pogarsza. Pojawiają się dolegliwości typu; choroba jelita, osteoporoza, nadciśnienie, niedokrwistość i wiele innych

LECZENIE

Konieczna jest porada psychologa, chorzy nie żyją normalnie, ale trudno im to sobie uświadomić. Aby zmniejszyć konsekwencje ortoreksji ważne jest zastosowanie w diecie suplementów, które uzupełnią braki w składnikach pokarmowych. Można tu przede wszystkim polecić Koktajl proteinowy, będący doskonałą kompozycją wszystkich koniecznych witamin, mikroelementów, węglowodanów, białek, tłuszczu i innych. Dodatkowo należałoby koktajl uzupełnić tabletkami witaminowo-mineralnymi o całkowicie naturalnym pochodzeniu. Niezbędny w prawidłowej diecie błonnik dostarczymy dzięki Błonnikowym tabletkom dietetycznym i aktywnemu błonnikowi-Fiberbond,. Cały organizm pobudzi do życia i doda energii NRG-naturalna Guarana. Zdrowa dieta nie polega tylko na spożywaniu określonych potraw, ale przede wszystkim na skutecznym uzupełnianiu braków w pożywieniu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*