Odmiany trądziku

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Odmian trądziku jest bardzo wiele. Specjaliści wyróżniają zmiany zapalne oraz niezapalne.  Do wykwitów zapalnych zalicza się grudki, krosty oraz cysty. Natomiast do zmian niezapalnych: zaskórniki (otwarte i zamknięte), blizny i przebarwienia. 
Choroba rozpoczyna się od keratynizacji gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych, co stymuluje kolonizację bakterii beztlenowych.  Na skutek gromadzenia się zanieczyszczeń, głównie łoju tworzy się zamknięty zaskórnik (wykwit z białym czubkiem). Wraz z pogłębianiem się stanu zapalnego zmiana przekształca się w zaskórnik otwarty (z czarnym łebkiem). Tak powstają grudki i krosty.
Zmiany trądzikowe zasięgiem obejmują głównie twarz, chociaż u niektórych pacjentów wykwity pojawiają się również na klatce piersiowej czy plecach. Lekarza klasyfikują zaawansowanie zmian wg specjalnej skali Leedsa w stopniach od 1 do 12.


1. Trądzik młodzieńczy

%name Odmiany trądziku

Najbardziej pospolita odmiana trądziku. Najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania i dotyka prawie 100% młodzieży.  Chorobę obserwuje się w postaci zaskórników oraz wykwitów na twarzy lub plecach. Trądzik młodzieńczy znika najczęściej samoistnie po kilku latach.
Lekarze zauważyli, że trądzik młodzieńczy dotyka dziewczyny ok. 1-2 lata wcześniej niż chłopców. Ma to związek z różnicą w szybkości dojrzewania. Niestety to właśnie u chłopców, trądzik młodzieńczy jest o 30% bardziej uciążliwy i trudniejszy do wyleczenia.  Badania kliniczne wykazały, że nasilenie wykwitów ma związek z nieodpowiednią higieną oraz stresem.

2. Trądzik ropowiczy

%name Odmiany trądziku

Ten rodzaj trądziku cechuje się bardzo nasilonym stanem zapalnym, który prowadzi do powstawania bolesnych guzów, krost, a nawet torbieli ropnych. Leczenie trwa długo, a jego efektem są bardzo często nieestetyczne blizny.
Trądzik ropowiczy występuje rzadko, jednak sprawia chorym ogromny ból, a szpecące krosty i blizny często wpływają na psychikę chorego.

3. Trądzik skupiony

%name Odmiany trądziku
Pojawiające się zmiany tworzą głębokie nacieki zlewające się w jedną całość.  Wykwity mogą pojawiać się nie tylko na twarzy, ale również na plecach, klatce piersiowej, brzuchu, ramionach, a nawet pośladkach. W trakcie gojenia, zmiany przekształcają się w blizny. Trądzik skupiony pojawia się głównie u mężczyzn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *