Skip to content

Objawy osteoporozy oraz diagnostyka

Written by

[Głosów: 1   Average: 5/5]

Osteoporoza jest takim schorzeniem, które rozwija się w ukryciu i bardzo długo nie wykazuje żadnych charakterystycznych objawów. Rozwija się powoli i przez wiele lat. Pierwsze oznaki, na które powinniśmy zwrócić uwagę to bóle i zwyrodnienia kręgosłupa, najczęściej w części piersiowej i krzyżowej oraz bóle kości długich (udowa, ramienna). Kolejnymi, poważniejszymi objawami są złamania kości np. nadgarstka, kości udowej, kręgosłupa, często np. wskutek niewielkiego upadku, który przy prawidłowej masie kości, nie powodowałby złamania.

Jako iż osteoporoza rozwija się długo i w ukryciu, warto co jakiś czas poddać się badaniom laboratoryjnym, dzięki którym możemy wcześnie wykryć odchylenia od norm pewnych wskaźników, które mogą wskazywać na rozwój osteoporozy.

Możemy zbadać poziom wapnia we krwi, którego norma wynosi 8-10mg/100ml, jego obniżony poziom może świadczyć o niedoborach wapnia w diecie. Poziom wapnia można również zbadać z próbki moczu. Innym badaniem jest badanie RTG, które jest chyba najpopularniejszym badaniem. Niestety te badanie jest w stanie wykazać osteoporozę, dopiero gdy ubytek masy kostnej przekroczy 30%. Najbardziej inwazyjną metodą jest biopsja tkanki kostnej, głównie udowej, czyli pobranie materiału kostnego i zbadaniu go pod mikroskopem.

Obecnie stosuje się densytometrie w profilaktyce osteoporozy, która jest bardzo dokładna i precyzyjna a polega ona na bezinwazyjnym prześwietleniu kości o bardzo niskiej, nieszkodliwej dla organizmu dawce promieniowania.

Previous article

Przełomowa przenikalność kremu Lefery

Next article

Torbiel jajnika - przyczyny i objawy

Join the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *