Zdrowie i Ty

Niedoczynność tarczycy u dzieci

Niedoczynność tarczycy u dzieci

Choroba niedoczynności tarczycy u dzieci jest spowodowana brakiem hormonów tarczycy, tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Niedoczynność u dzieci możemy podzielić na niedoczynność tarczycy nabytą i niedoczynność tarczycy wrodzoną. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tak samo pierwotna jak i wtórna niedoczynność tarczycy może być wrodzoną lub nabytą niedoczynnością tarczycy u dzieci. Najczęstszą przyczyną wrodzonej niedoczynność i tarczycy przypisuje się problemom z niedoborem jodu, natomiast nabyta niedoczynność tarczycy zazwyczaj jest spowodowana zapaleniem tarczycy m.in w wyniku choroby Hashimoto. Polega to na tym, że przeciwciała produkowane przez nasz organizm zaczynają atakować nasze tkanki, w wyniku czego tarczyca przestaje produkować w hormony T3 i T4.

Ważnym czynnikiem na jaki powinny spojrzeć kobiety, jest to dieta bogata w jod podczas ciąży. Ponieważ to zazwyczaj niedobór jodu jest jedną z najgorszych przyczyn niedoczynności tarczycy u dzieci. W wyniku tego dzieci urodzone z niedoborem jodu mogę być upośledzone umysłowo (inaczej kretynizm lub matołectwo).

 

Objawy niedoczynności tarczycy u dzieci

Na uwagę zasługuje fakt, że niedoczynność tarczycy wykryta dość wcześnie jest możliwa do wyleczenia. Najczęstszym przypadkiem niedoczynności tarczycy u dzieci jest niedoczynność tarczycy wrodzona. Jest ona bardzo trudna do wykrycia, ponieważ podczas ciąży, gdy gruczol tarczowy dziecka nie może sam produkować hormonów, zaczyna uzupełniać braki niedoboru hormonów, hormonami tarczycy matki.

Kolejną przyczyna niedoczynności tarczycy u dzieci może być brak tarczycy, w takim przypadku jednym z objawów jakie może zaobserwować to powiększony język.

Najczęstsze objawy niedoczynności tarczycy u noworodków to:

– zaparcia
– żółtaczka noworodkowa
– dłuższy sen
– brak apetytu
– zachrypnięty płacz
– obniżone napięcie mięśniowe

Najczęstsze objawy niedoczynności tarczycy u dzieci starszych to:

– późne dojrzewanie płciowe
– zatrzymanie wzrostu zębów
– zatrzymanie wzrostu kości
– problemy z nauką

W przypadku wystąpienia niedoczynności tarczycy u dzieci powyżej drugiego roku życia nie powodują upośledzenia umysłowego.

 

Diagnoza i leczenie niedoczynności tarczycy u dzieci

Diagnoza niedoczynności tarczycy u dzieci polega na zaobserwowaniu objawów, które należy potwierdzić badaniami krwi.

Leczenie polega na leczeniu farmakologicznym czyli na podawaniu specjalnych leków a dokładniej na podawaniu syntetycznej soli sodowej lewoskrętnej tyroksyny, która ma za zadanie uzupełnić braki hormonów tarczycy.

Na uwagę zasługuje fakt, że wczesne wykrycie niedoczynności tarczycy, daje szansę na wyleczenie i zapewnienie dziecku normalnego rozwoju psychofizycznego.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *