Nadmierna potliwość

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Fakt, że nasze ciała się pocą, nie jest niczym nienaturalnym – to proces, który reguluje ciepłotę ciała, pomaga pozbyć się toksycznych substancji i zapewnia organizmowi równowagę. Dopiero bakterie rozkładowe powodują dyskomfort w postaci nieprzyjemnego zapachu, bo pot sam w sobie w zasadzie jest pozbawiony zapachu. Jednak gdy zauważysz, że pocisz się nadmiernie i nie jesteś w stanie nad tym zapanować, może to być objawem czegoś poważniejszego.
Nadmierna utrata wody z organizmu może prowadzić do utraty elektrolitów, dlatego konieczne jest, szczególnie w lecie, uzupełnianie płynów. Pamiętać też trzeba o higienie, inaczej można doprowadzić do chorób skóry, takich jak grzybica.

Przyczyn nadmiernej potliwości jest całkiem sporo i mogą mieć źródło zarówno w ciele, jak i w psychice. Wiadomo, że stres, lęk i niepokój mogą powodować, że nagle stajemy się zupełnie mokrzy, tak samo jak gorący klimat, czy zjedzenie ostrego chili. Inne przyczyny, tzw. objawowe, to: częste gorączkowanie, gruźlica, zmiany hormonalne, nadużywanie alkoholu, a także cukrzyca, nadczynność tarczycy, choroby nerek, niektóre nowotwory (guz nadnerczy). Lekarz (dermatolog, endokrynolog) jest w stanie ustalić, czy mamy do czynienia ze zwykłym poceniem się, czy też nasze objawy kwalifikują się już do leczenia. Służy temu kilka metod: grawimetryczna, hydrometryczna, kolometryczna, a w praktyce najczęstszy jest tzw. test Minora, polegający na miejscowym zastosowaniu jodyny i skrobii (w przypadku nadmiernej potliwości zabarwią się na ciemno).

Aby wyleczyć nadpotliwość należy stosować się do kilku zasad, takich jak dbałość o higienę, unikanie stresu, noszenie naturalnych materiałów, unikanie kawy i ostrych przypraw, a także korzystanie z antyperspirantów. To mit, że mogą one spowodować zatrzymanie toksyn w organizmie i że są niebezpieczne – pot niewydalony pod pachami zostanie usunięty przez inne gruczoły.

Można także, jeśli lekarz tak zaleci, zastosować inną metodę, na przykład:

– leczenie chirurgiczne polegające na usunięciu gruczołów potowych pod pachami lub na przecięciu nerwów, które zaopatrują gruczoły potowe
– liposukcja okolicy pach
– jonoforeza wodna lub z dodatkiem środków cholinergicznych
– leczenie miejscowe – wstrzyknięcie śródskórne toksyny botulinowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *