Zdrowie i Ty

Levonelle – zamiennik Escapelle

Tabletka 72 godziny po stosunku zapewnia nawet 95% skuteczności w zapobieganiu niechcianej ciąży.  Najwyższa skuteczność Levonelle (Escapelle) występuje w pierwszej dobie od ryzykownego stosunku płciowego.  Stosowanie antykoncepcji awaryjnej jest bezpieczne, pigułka zawiera optymalną dawkę – 150 mikrogramów lewonorgestrelu.

Jakie są zalety stosowania Levonelle?

Levonelle (Escapelle) tak zwana tabletka po stosunku gwarantuje wysoką skuteczność w ochronie przed zajściem w nieplanowaną ciążę. Najkorzystniej jest przyjąć tabletkę w pierwszej dobie, ponieważ wtedy jej skuteczność jest najwyższa. W drugiej i trzeciej dobie skuteczność spada do 85%, jednak wciąż jest bardzo wysoka.  Levonelle działa identycznie jak Escapelle, zawiera ten sam składnika aktywny. Pigułki po różnią się jedynie nazwą handlową, bo są produkowane przez dwa różne koncerny farmaceutyczne – Levonelle (Bayer) a Escapelle (Gedeon Richter).

Jak działa Levonelle (Escapelle)?

Levonorgestrel to związek chemiczny, który zwiększa poziom progesteronu  w organizmie. Powoduje to wysłanie błędnego sygnału biochemicznego oszukującego układ hormonalny o tym, że owulacja już nastąpiła. Dzięki temu nie zostaje uwolniona komórka jajowa, więc zapłodnienie nie jest możliwe.

Jeżeli doszło do połączenia komórki jajowej i plemnika, to Levonelle (Escapelle) zwiększa lepkość śluzu macicznego oraz zmienia właściwości wyściółki jamy macicy, co uniemożliwia implantację zarodka.

Jak należy dawkować Levonelle (Escapelle)?

Tabletka po stosunku może być przyjęta w dowolnej fazie cyklu miesiączkowego, jednak  należy ją zażyć jak najszybciej od momentu niezabezpieczonego stosunku płciowego. Najwyższa skuteczność działania występuje w pierwszej dobie.  Tabletkę Levonelle (Escapelle) należy przyjmować doustnie, popijając szklanką wody. Maksymalnie w ciągu miesiące można tylko raz skorzystać z antykoncepcji awaryjnej. Częstsze stosowanie może wywołać groźne zaburzenia hormonalne.

Jakie są skutki uboczne Levonelle (Escapelle)?

Każdy lek wydawany na receptę, szczególnie hormonalny może wywołać u niektórych pacjentów dodatkowe działania niepożądane

  • Neurologiczne – bóle głowy, zawroty , zmęczenie, wzmożona senność
  • Pokarmowe – wymioty, biegunka, bóle brzucha, nudności
  • Ginekologiczne – plamienia śródcykliczne, opóźnienie miesiączki

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *