Skip to content

Jak działa Levonelle?

Written by

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Levonelle to tabletka po stosunku stosowana do 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku seksualnym. Przyjęta w pierwszej dobie zmniejsza ryzyko zajścia  w niepożądaną ciążę o ponad 95%. Substancja czynna antykoncepcji awaryjnej Levonelle to lewonorgestrel, który zapobiega zapłodnieniu na kilka sposób. Przede wszystkim hamuje uwolnienie komórki jajowej, czyli owulację oraz dodatkowo zmienia właściwości śluzu szyjki macicy, który staje się na tyle gęsty i lepki, że uniemożliwia plemnikom przedostanie się do macicy i jajowodów. Dodatkowo oddziałuje również na błonę śluzową macicy, dlatego nawet, gdy dojdzie do połączenia komórki jajowej i plemnika, utworzony zarodek nie będzie mógł zagnieździć się w macicy.

Jak należy stosować Levonelle?

Lek Levonelle można przyjąć w dowolnej fazie cyklu miesiączkowego, gdy istnieje ryzyko wpadki. Jest to metoda zapobiegawcza, dlatego nie należy jej nadużywać. Maksymalnie można ją raz w ciągu miesiąca i nie więcej niż dwa razy w roku. Częstsze stosowanie Levonelle może całkowicie rozregulować cykl miesiączkowy.  Tabletkę po stosunku należy przyjąć doustnie, najpóźniej 72 godziny po ryzykownym kontakcie seksualnym.

Czy Levonelle wywołuje skutki uboczne?

Każdy lek może wywołać działania niepożądane o różnym nasileniu. W przypadku Levonelle do najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych należą: łagodne bóle głowy i brzucha, osłabienie organizmu, tkliwość piersi i zawroty głowy. U niektórych kobiet może dojść do opóźnienia lub przyspieszenia terminu miesiączki oraz mogą pojawić się niewielkie plamienia międzymiesiączkowe.

Czy Levonelle można kupić bez recepty?

Tabletki 72 godziny po stosunku są dostępne tylko na receptę, dlatego konieczna jest konsultacja z lekarzem.  Jeżeli kobieta nie ma możliwości odbycia wizyty u lekarza to w takiej sytuacji może skorzystać z pomocy kliniki internetowej, która w dyskretny i szybki sposób umożliwia kontakt z lekarzem i otrzymanie recepty na Levonelle.

Previous article

Finasteryd na łysienie

Next article

Odchudzanie z ketonem malinowym

Join the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *