Skip to content

Leki antydepresyjne zamiast chirurgii plastycznej

Written by

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Osoby, które chcą poddać się operacji plastycznej w celach kosmetycznych powinny raczej zastosować leki antydepresyjne i psychoterapię – donieśli badacze z Australii na spotkaniu Royal College of Psychiatrists w Londynie.

Osoby, które z powodu wyimaginowanej brzydoty poddają się operacji plastycznej, są bardzo często niezadowolone z jej efektów, mimo że sama operacja została zakończona sukcesem. Pacjenci ci stale nie potrafią zaakceptować swojego wyglądu.

Badacze pod kierunkiem dr Stevea Kisely z australijskiego szpitala Fremantle Hospital sugerują, że tacy pacjenci mogą odnieść większe korzyści dzięki metodom leczenia depresji, jak stosowanie odpowiednich leków czy psychoterapia.

Celem doświadczenia przeprowadzonego przez naukowców z Fremantle Hospital było porównanie stanu psychicznego pacjentów, którzy odwiedzali kliniki chirurgii plastycznej z powodów kosmetycznych z tymi, którzy mieli ku temu uzasadnione powody medyczne (grupa kontrolna), np. skazy w wyniku urazu.

Badacze przypuszczali, że osoby z pierwszej grupy mają więcej problemów o podłożu psychiatrycznych i gorzej oceniają swój wygląd mimo braku ewidentnych uszkodzeń.

Zespół przebadał ogółem 84 pacjentów, z czego 50 proc. stanowiły osoby, które poddały się zabiegowi z powodów kosmetycznych (plastyka nosa, brzucha, powiek, piersi), a drugie 50 proc. stanowiły osoby z grupy kontrolnej.

Dwie grupy pacjentów musiały wypełniać specjalne ankiety dotyczące ich ogólnego stanu zdrowia oraz ankiety, które miały sprawdzić, jak dana osoba postrzega własne ciało.

Okazało się, że pacjenci poddający się operacjom z powodów kosmetycznych, 9-krotnie częściej oceniali bardzo negatywnie swoje ciało w porównaniu z pacjentami po urazach. 13 razy częściej były to kobiety.

Autorzy badań podkreślają, że pacjenci ci wykazują większy poziom stresu związany z zaniżoną ocena własnego wyglądu, dlatego mogą odnieść potencjalnie większe korzyści z zastosowania leków antydepresyjnych czy psychoterapii niż z operacji plastycznej.

Dr Kisely podkreśla, że lekarze powinni używać podobnych testów psychologicznych, jakich używał jego zespół, aby ocenić stan psychiczny pacjenta poddającego się operacji. Te osoby, które osiągają bardzo dużą ilość punktów w testach (niska samoocena) powinny być najpierw poddane odpowiedniej terapii. W ten sposób można bowiem powstrzymać danego pacjenta przed operacją plastyczną, która prawdopodobnie i tak go nie zadowoli.

Previous article

Zalecenia dietetyczne dla nadciśnieniowców

Next article

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Join the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *