Klimakterium i jego objawy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Przekwitanie to ogólnie mówiąc jeden z etapów naszego życia. Jest ono związane ze starzeniem się ustroju a wraz z nim pogarszającym się funkcjonowanie narządów płciowych oraz wahaniem poziomu aktywności hormonów. Nie pozostaje to obojętne dla naszego ustroju. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn, ale przypada na różny okres w ich życiu. Objawia się także inaczej u pań a inaczej u mężczyzn. U kobiet przekwitanie to tak zwana MENOPAUZA i mężczyzn jest to ANDROPAUZA.

Polki wchodzą w okres menopauzy o dwa lata wcześniej niż kobiety mieszkające w krajach wysoko uprzemysłowionych. O tym, kiedy kobieta wejdzie w okres przekwitania decydują wiek, w którym wystąpił on u jej matki. Nie bez znaczenia jest także fakt sięgania przez kobietę po papierosy. Zdarza się, że objawy klimakterium pojawiają się u kobiet młodych, które nawet nie osiągnęły 40 roku życia. Mówimy wtedy o pokwitaniu przedwczesnym. Wkraczaniu w okres przekwitania towarzyszy cały szereg dość uciążliwych i przykrych dla kobiet dolegliwości. Z punktu widzenia medycznego, dzielą się one na dwa główne rodzaje:

a. Objawy wczesne – czyli pojawiające się natychmiast, po „wykryciu” przez organizm nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem jajników i poziomem aktywności hormonów;

b. Objawy późne – czyli te, które pojawiają się jako nieco późniejsza odpowiedź organizmu na niedobór hormonów.

Wśród wczesnych objawów przekwitania należy wymienić następujące trudności i zmiany:

* Objawy wypadkowe czyli uderzenia gorąca, nocne poty, bezsenność;

* Zmiany w psychice – silne podenerwowanie, rozdrażnienie, łatwe wpadanie w irytację, fobie i lęki;

* Zaburzenia miesiączkowania: skracanie cyklu, nieregularność, nieprawidłowe krwawienia.

Jako późne objawy klimakterium wymienia się:

* Problemy związane z niewłaściwym funkcjonowaniem układu moczowego a głównie problemy z nietrzymaniem moczu;

* Choroby układu sercowo – naczyniowego;

* Osteoporoza.

Zmiany związane z przekwitaniem dotyczą również pewnych ważnych sfer życia. Przykład to zaburzenia seksualne. Zalicza się do nich spadek libido (czyli brak zainteresowania seksem) i silny ból w czasie współżycia. W sypialni miewają podobne problemy również mężczyźni. Dość widocznym objawem przekwitania jest pogarszający się stan skóry, włosów i paznokci. Skóra ulega zwiotczeniu oraz wysuszeniu. Włosy stają się suche a czasami też siwieją. Zwiększa się też liczba wypadający włosów. Paznokcie stają się bardziej łamliwe.

Jeśli kobieta czy mężczyzna zauważą wymienione powyżej symptomy przekwitania, powinni udać się do lekarza po pomoc. Ten na podstawie wykonanych badań oraz szczegółowego wywiadu, zadecyduje o sposobie leczenia. Może on zaproponować między innymi leczenie farmakologiczne, względnie zadecydować czy istnieje wyraźne zalecenie do terapii zastępczej hormonalnej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*