Skip to content

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Written by

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Nadchodzi upalne lato, pora więc uzbroić się w przewiewne bluzki, lekkie kapelusze i… okulary przeciwsłoneczne – obowiązkowo!

Wybór odpowiednich okularów jest ważny przede wszystkim ze względu na zdrowie naszych oczu. Nie traktujmy więc ich jedynie jako modny dodatek do stroju. Unikajmy zatem kupowania okularów na ulicznych stoiskach, wybierajmy dobre sklepy optyczne. To daje pewność, że okulary będą wyposażone w filtr UV.

Na wielu forach internetowych pojawia się pytanie, czy okulary sprzedawane jako dodatki w sieciowych sklepach odzieżowych są bezpieczne dla naszych oczu. Odpowiadamy zatem: tak. Są to produkty najczęściej w przedziale cenowym 30-50 zł (chociaż są również takie, które kosztują ponad 100 zł). Zazwyczaj są one wyposażone w filtr, choć sporo słabszy niż okulary ze specjalistycznego sklepu. Na metce zazwyczaj znajdziemy informacje dotyczące ochrony przeciwsłonecznej. Jeśli nie – zapytaj sprzedawcę!

Oprawki a kształt twarzy

Okulary ważny element stylizacji. Modne dodatki tworzą efekt, który przyciąga wzrok i wyznacza trendy.

Jeśli masz twarz owalną, będą do niej pasowały niemalże wszystkie modele. Dobrze będą wyglądały oprawki półokrągłe o szerokości takiej jak szerokość twarzy. Na kwadratowej buzi najlepiej pasują okulary „muchy” – duże okrągłe, sięgające ponad linię brwi. Optycznie wydłużają i wyszczuplają twarz. Jeżeli twoja twarz jest okrągła, wybierz prostokątne oprawki. Na trójkątnej twarzy najlepiej wyglądają delikatne i cienkie oprawki.

Wielkość oprawek powinna być proporcjonalna do wielkości buzi.

Osoby z długimi nosami powinny wybierać oprawki z silnie zaznaczonymi kolorowymi krawędziami. Barwne oprawki odwracają uwagę od delikatnym mankamentów urody. Jeśli masz mały nosek, wybierz okulary z wąskim mostkiem.

Podczas upalnych dni w pełnym słońcu powinno się unikać okularów z kolorowymi soczewkami. Szare soczewki zachowują naturalny kontrast i są najbezpieczniejsze podczas promieniowania o dużym natężeniu.

Okulary plastikowe są o wiele lżejsze od szklanych i mniej podatne na stłuczenia i zarysowania. Dla sportowców polecane są okulary poliwęglanowe – bardzo mocne i nietłukące.

Jeśli nosisz okulary na co dzień, dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będą okulary z fotochromem. W zależności od nasłonecznienia, soczewki same się przyciemniają, chroniąc oczy przed promieniami UV i jednocześnie korygując wzrok.

Previous article

Leki antydepresyjne zamiast chirurgii plastycznej

Next article

Atorvastatin

Join the discussion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *