Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

90 % chorób można wyleczyć lub chociaż skutecznie zaleczyć, jeśli wykryje się je odpowiednio wcześnie. W przypadku niedoczynności tarczycy jest podobnie. Czym szybciej ją odkryjemy tym szybciej się jej pozbędziemy. Dobrze jest zatem poznać wszelkie objawy, które mogą nas naprowadzić na tę właśnie chorobę i niezwłocznie wykonać badania.

Jak już zostało wspomniane przy definiowaniu choroby, większość objawów dotyczy metabolizmu. Pojawiają się jego znaczące zaburzenia. Ogólnie rzecz ujmując tyjemy, jesteśmy osłabieni, zmęczeni, nie potrafimy się skupić, mamy zaparcia i kłopoty z pamięcią, wciąż towarzyszy nam uczucie chłodu, a w przypadku kobiet, pojawiają się również kłopoty z miesiączką. Cykl zostaje skrócony, a krwawienie zaczyna być znacznie bardziej obfite. W bardziej zaawansowanych stadiach można zaobserwować problemy z zajściem w ciążę, jak i z jej utrzymaniem. U panów natomiast zostaje zmniejszone libido i zaburzony wzwód.

To jednak tylko ogólne objawy, za sprawą, których otrzymujemy znaki, że należy skontaktować się z lekarzem, możemy wymienić ich jeszcze więcej, dzieląc je dla porządku według układów, w których występują.

Objawy niedoczynności tarczycy

 • Układ pokarmowy:
 • w tym miejscu pojawiają się właśnie zaparcia i niedrożność jelit, niejednokrotnie także wodobrzusze, które jest szczególnie groźne, wstępować może bowiem wraz z płynem w jamie osierdzia i opłucnej.

 • Układ oddechowy:
 • ochrypły głos, a zatem pogrubienie strun głosowych i języka to najlżejsze z objawów, pojawiających się w zakresie układu oddechowego. Niestety niedoczynność tarczycy wywołuje również spłycenie oddechów, których zaczyna być mniej, a nawet niewydolność oddechową, która w efekcie, w zaawansowanych stadiach prowadzić może nawet do śpiączki.

 • Układ krwionośny
 • w przypadku tego układu objawy stają się wyjątkowo groźne. Następuje bowiem zwolnienie czynności oraz akcji serca, wyciszenie jego tonów oraz osłabienie tętna. Co więcej, zmniejsza się także minutowa pojemność i kurczliwość serca. Płyn w worku osierdziowym, a także obrzęk śródmiąższowy są bezpośrednimi przyczynami powiększenia mięśnia sercowego. Warto pamiętać również o znacznie obniżonym ciśnieniu.

 • Układ nerwowy, mięśnie i stawy:
 • ogólne osłabienie, dotyczące zarówno mięśni, odruchów nerwowych, jak i zmysłów to podstawowe objawy. Najczęściej i w głównej mierze zostaje osłabiony słuch. Niejednokrotnie pojawia się także obrzęk stawów, zwłaszcza kolan. W ciężkich przypadkach stwierdzono również mono neuropatię, otępienie i w efekcie śpiączkę.

 • Skóra:
 • „Brudne kolana” to najpopularniejszy objaw, który dotyczy tej części organizmu. Skóra staje się bowiem nie tylko żółta, zimna i blada, ale również nadmiernie rogowacieje, zwłaszcza w przypadku kolan, łokci czy kostek. Dzieje się tak ze względu na coraz mniejszą produkcję ciepła i słaby przepływ krwi w tkankach, co więcej zahamowaniu ulega praca gruczołów łojowych, a także potowych. Tak zmieniony chorobowo naskórek łatwiej ulega zabrudzeniu, jest pomarszczony i szorstki, stąd właśnie określenie brudnych kolan. W powłokach skórnych wyszczególnić należy również obrzęk śluzowaty. Najczęściej pojawia się on w okolicach powiek, dłoni, następuje pogrubienie rysów. Obrzęk wywołuje zatrzymanie wody w tkankach, co wiąże się z zbyt dużą ilością kwasu hialuronowego i nieprawidłową pracą nerek. Ma w tym duży udział również metabolizm, który drastycznie zostaje spowolniony. Warto jeszcze wspomnieć o objawach, które zauważyć można w kwestii owłosienia. Włosy stają się suche i łamliwe, a brwi niejednokrotnie mocno wypadają.

 • Objawy dodatkowe
 • kurcze mięśni, depresja, choroba dwubiegunowa, psychoza maniakalna, nieżyt górnych dróg oddechowych czy kurcze mięśni, które rzadko, ale jednak idą w parze z niedoczynnością tarczycy.

  Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.


  *