Zdrowie i Ty

Głodówka metodą na odchudzanie

Często wydaje nam się, że najskuteczniejszą i najszybszą metodą odchudzającą jest zwyczajne nic niejedzenie, a więc stosowanie głodówki. Większość z nas uważa, że przecież nic nie jedząc organizm wykorzystuje zmagazynowane tkanki tłuszczowej i dzięki temu zapewniamy sobie w zaledwie dwa czy trzy dni spadek masy ciała.

Oczywiście głodówka ma kilka korzyści wpływających na proces odchudzania niestety nie może być stosowana jako stała metoda ponieważ w bardzo szybkim tempie może doprowadzić organizm do wyniszczenia i wielu powikłań. Z medycznego punku widzenia nierozsądnie zastosowana głodówka może stanowić zagrożenia dla zdrowia a nawet życia.

Przede wszystkim głodówkę należy zastosować rozsądnie i z głową. Nie może ona polegać na całkowitym odstawieniu zarówno posiłków jak i napojów. Stosując głodówkę należy pamiętać o ciągłym dostarczaniu organizmowi dużych ilości wody mineralnej niegazowanej. Jej celem jest oczyszczenie organizmu z bieżących dostaw pożywienia i zmuszenie go do przestawienia się na zgromadzone zapasy.

Głodówka, by dać jakiekolwiek efekty odchudzające powinna trwać minimum 10 dni. Wówczas organizm przestawia się na odżywianie wewnętrzne oraz spala odpady. Aby jednak uniknąć wyniszczenia organizmu nie powinna trwać dłużej niż 40 dni. Należy jednak zaznaczyć, że krótkie głodówki, trwające 1-3 dni również wpływają korzystnie, ponieważ wówczas organizm lepiej funkcjonuje po takim odpoczynku, ważne jest jednak by krótkie głodówki odbywały się regularnie, aby organizm mógł się do nich przyzwyczaić. Można zastosować jednodniową głodówkę raz w tygodniu lub trzydniową w ciągu miesiąca, zawsze pamiętając by odbywało się to w tym samym czasie np. pod koniec tygodnia, miesiąca, lub na jego początku.

Nie wszyscy jednak mogą zastosować głodówkę, istnieje wiele przeciwwskazań, zaliczamy do nich, silną nadczynność tarczycy, starcze osłabienie, gruźlica, nowotwory, choroby z występowaniem gorączki. Nie mogą jej również zastosować dzieci poniżej 10 lat oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *