[Głosów: 0   Average: 0/5]

O tym, że grozi nam światowa epidemia otyłości wiadomo nie od dziś, a pomimo to wskaźniki epidemiologiczne stale rosną. Trend ten obserwuje się szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych.

Za główny skutek otyłości naukowcy uznają zbyt wysoki poziom insuliny we krwi, który z kolei prowadzi do cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz choroby wieńcowej. Do tej patologii jak się okazuje dochodzi we wszystkich typach otyłości.  Jednak Michel Montignac stworzył teorię, w której stara się przekonać, że tak naprawdę jest wręcz przeciwnie. Zaburzony poziom hormonu insuliny miałby być przyczyną, a nie skutkiem otyłości.

Hiperinsulinizm

Naukowe określenie patologicznie podwyższonego poziomu insuliny we krwi.  Montignac jest przekonany, że jest to skutek współczesnej diety obfitującej w potrawy o wysokim poziomie glikemicznym (ziemniaki, makarony, zboża). Po  takich potrawach dochodzi do dużego skoku insuliny, które w konsekwencji mogą wywołać po pewnym czasie wiele komplikacji kardiologicznych.

Metoda Montignac

Według zaleceń osoby otyłe powinny wybierać pokarmy o niskim indeksie glikemicznym, np.: rośliny strączkowe, owoce, warzywa czy produkty pełnoziarniste. Dzięki temu skutecznie mogą obniżyć poziom insuliny we krwi, co doprowadzi do spadku tkanki tłuszczowej. Teoria Michela Montignaca została potwierdzona w 1998 roku, a wyniki badań przedstawiono najpierw na Międzynarodowym Kongresie Otyłości , a następnie opublikowano  w czasopiśmie „British Journal of Nutrition”

About Danuta Piotrowska
49 lat Danuta Piotrowska specjalista w dziedzinieRatownik Medyczny: Wykształcenie zdobyte: Warszawski Uniwersytet Medyczny Cykl wspaniałych artykułów do prasy w mieście Białystok

Tutaj polecana strona

49 lat Danuta Piotrowska specjalista w dziedzinieRatownik Medyczny: Wykształcenie zdobyte: Warszawski Uniwersytet Medyczny Cykl wspaniałych artykułów do prasy w mieście Białystok

Tutaj polecana strona

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *