Dziecko a przedszkole

[Głosów:0    Średnia:0/5]

W życiu każdej rodziny przychodzi taki czas, w którym dziecko rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem. Kiedy jest na nie odpowiednia pora i jak odpowiednio przygotować się do tego kroku, który w wielu przypadkach jest trudny, zarówno dla dziecka, jak i rodzica?

Świetną alternatywą oswajającą dziecko z nową sytuacją jest uczestniczenie w zajęciach adaptacyjnych, na które decydują się rodzice dzieci, które nie mają kontaktu z rówieśnikami. Początkowo w zajęciach tych udział mogą brać rodzice, z czasem jednak ich aktywność maleje, by następnie pozostawiać dziecko pod opieką fachowców.
Obecność mamy może sprawiać, że dziecko będzie miało trudności adaptacyjne, dlatego wskazane jest, by nie pozostawać na zajęciach zbyt długo. Niestety, wiele mam uważa, że ich obecność jest potrzebna, podczas gdy ich pociechy świetnie się bawią.
Taki rodzaj zajęć jest nie tylko doskonałą możliwością na zabawy w grupie, ale także, co ważne, na rozwój na wielu płaszczyznach.
Uczestniczenie w zajęciach jest dla dziecka świetnym przygotowaniem dającym mu przedsmak tego, co może je spotkać w przedszkolu. Maluch uświadamia sobie tym samym, że czas spędzony bez najbliższych może być także ciekawą propozycją zapewniającą mu świetną zabawę.

Wielu rodziców decyduje się na zapisanie swojego malucha do przedszkola bez wcześniejszego uczestniczenia w zajęciach adaptacyjnych. Skutki są różne, tak jak różne są dzieci. Jedne, te bardziej przyzwyczajone do przebywania poza domem w towarzystwie opiekunek szybciej adaptują się w przedszkolnych warunkach, choć i one mogą przeżywać nową sytuację.
Z racji jednak tego, iż przedszkole daje wiele możliwości rozwojowych, warto zastanowić się czy nie jest ono dobrym propozycją dla naszego malucha.

Przed zapisaniem dziecka do przedszkola warto przyjrzeć się jego umiejętnościom, które są zdolnościami zalecanymi dla każdego przedszkolaka.
Jako że nasze dziecko nie będzie jedynym w grupie warto, aby potrafiło samodzielnie jeść. I choć opiekunki pomagają, znacznie lepiej, jeśli maluch potrafi samodzielnie zaspokoić swój głód jedząc.
Samodzielność wskazana jest także podczas wyjścia do toalety. Pierwsze tygodnie, będące dla wielu przedszkolaków stresujące, mogą spowodować wpadki, dlatego warto pamiętać o zapakowaniu dziecku bielizny na zmianę.
Przypomnijmy również o zasadach higieny wpajając dziecku, że po skorzystaniu z toalety należy dokładnie umyć rączki.
Równie pożądaną umiejętnością jest ubieranie się. I choć początkowo dziecko może mieć trudność z zapięciem zamka czy guzików, warto aby wykazywało chęć nauczenia się a nie czekało na to, aż ktoś zrobi coś za nie.
Przedszkole to miejsce, gdzie dziecko uczy się tego, że nie jest samo, wobec czego oprócz samodzielności musi uczyć się dzielenia z innymi oraz zabawy w grupie. Tego większość dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną nie zna, bowiem często wychowuje się bez konieczności dzielenia się z innymi. W przypadku jedynaków warto dlatego dawać dziecku możliwość uczestniczenia w zabawach z innymi dziećmi wychodząc na plac czy salę zabaw.
Dziecko powinno nauczyć się także zrozumiale dla innych wyrażać swoje potrzeby. Wiele przedszkolaków nie wyraża się jeszcze dokładnie i wyraźnie, dlatego warto dużo z dzieckiem rozmawiać, co ważne, nie spieszczać wyrazów, lecz mówić tak, jak do osoby dorosłej.

Przed zapisaniem dziecka do przedszkola warto mówić o nim, jako o miejscu świetnej zabawy w grupie rówieśników. Warto tak zorganizować czas, aby dziecko miało możliwość poznania placu zabaw, na które po zapisaniu do przedszkola będzie wychodziło z grupą. Zaleca się także czytanie książeczek, w których akcja rozgrywa się w przedszkolu. Wskazane jest mówić o tym, co się tam dzieje, dlatego warto aby dziecko mogło usłyszeć to od innych dzieci do niego uczęszczających.
Wiele przedszkoli na swoje strony internetowe a tam ciekawe galerie przedstawiające zabawy, zajęcia plastyczne, wycieczki. To z pewnością zafascynuje niejedno dziecko.

Kiedy nasza pociecha zostanie zapisana do przedszkola ważna jest nasza postawa. Nawet jeśli się stresujemy i niepokoimy,co jest naturalne, dziecko nie może tego wyczuć. Nasz niepokój przenieść może się na nie a to nie wróży niczego dobrego. Zostawiając je w grupie ważne jest zatem, abyśmy pożegnali się pogodnie zapowiadając, że przyjdziemy po nie tuż po obiedzie czy po drzemce.
Dziecko nie powinno słyszeć naszych obaw związanych z pójściem do przedszkola, nie możemy go także przedszkolem straszyć, ani wpajać, że tylko w towarzystwie rodziców może bawić się świetnie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*