Zdrowie i Ty

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza moczowego objawia się silnym parciem na pęcherz, przy jednoczesnej małej ilości oddawania moczu, bólem podbrzusza, nieznośnym pieczeniem, a nawet gorączką. Przypadłość ta zdecydowanie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, dlatego należy do chorób typowo kobiecych. To sprawka anatomii – kobieca cewka moczowa jest krótsza i szersza, stąd drobnoustroje takie jak bakterie czy drożdżaki szybko mogą dotrzeć do pęcherza. Na szczęście istnieje wiele domowych, naturalnych sposobów, by wyleczyć to swoiste przeziębienie.

Dużo płynów i ziołowych herbat

Przede wszystkim należy pić dużo wody, szczególnie przegotowanej i raczyć się dobroczynnymi ziołowymi herbatkami. Wypijanie co najmniej 3 litrów płynów jest bardzo istotne, ponieważ zapobiega rozwojowi infekcji. Dobrym sposobem jest dodawanie do wypijanej wody kilku kropel cytryny, bogatej w witaminę C. Jeśli sięgamy po herbatki – najlepiej sięgajmy po te, które działają moczopędnie: pokrzywową, z bratka, skrzypu polnego, czy mniszka lekarskiego. Możemy też kupić odpowiednie gotowe herbaty: Urovit, Urosan, Nefrobonisan.

Nasiadówki i kąpiele

Podczas przeziębienia pęcherza warto robić nasiadówki. W tym celu wykorzystać możemy napar z ziół (można zmieszać ze sobą rumianek, ziele nawłoci, krwawnik i liść szałwii, zalać wrzątkiem i parzyć przez 15 minut), przelać go do małej miski i usiąść na niej. Tymi samymi ziołami można posłużyć się w celu przygotowania gorącej kąpieli. Dodatkowo do kąpieli możemy wlać odrobię olejku sosnowego lub eukaliptusowego. Zarówno kąpiel, jak i nasiadówki powinny trwać nie krócej niż 15-20 minut.

Rozgrzewająca moc termoforu

Istotne w zwalczaniu przykrych dolegliwości wywołanych infekcją może być rozgrzewanie. Wykorzystajmy więc butelkę lub termofor, napełnijmy ją gorącą wodą i połóżmy w okolicach podbrzusza oraz na dolnej części pleców.

Odrobina sody oczyszczonej

Soda oczyszczona zmniejsza kwasowość moczu, a tym samym bolesność przy jego oddawaniu. Wystarczy wsypać pół łyżeczki sody na szklankę wody i pić 2-3 razy dziennie. Nie powinno się jednak stosować sody oczyszczonej podczas przyjmowania antybiotyków, gdyż osłabia skuteczność jego działania.

Podjadanie żurawiny

Korzystnie na pęcherz moczowy wpływa również żurawina. Dzięki niej mniejsza ilość bakterii przykleja się do ścian pęcherza. Możemy podjadać suszoną żurawinę, lub postawić na żurawinowy sok.

Olej lniany oraz olej kokosowy

Pomocne w leczeniu zapalenia pęcherza są też dwa oleje: lniany i kokosowy. Ten pierwszy działa osłonowo na układ pokarmowy i moczowy, podobnie jak żurawina, niwelując przyleganie drobnoustrojów chorobotwórczych do ścian pęcherza. Olej kokosowy z kolei zawiera w sobie antybakteryjny kwas laurynowy.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *