Dlaczego niemowlę nie chce spać?

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Czy to normalne, że niemowlę nie chce spać? Czy powinnyśmy się martwić, że przyczyną bezsenności jest na przykład głód dziecka? Niemowlę zazwyczaj budzi się w momencie kiedy jest głodne, coś mu dolega, bądź przeszkadza mu zabrudzona pieluszka. Pozostały czas zakładamy, że spędzi na drzemkach. Co w sytuacji, kiedy maluch nie chce zasnąć? Dlaczego po kilku minutach snu w ciągu dnia budzi się z płaczem, a w nocy przesypia po dwie do pięciu godzin? Czy powinno nas to martwić?

Okres noworodkowy kończy się po 30 dniach życia malucha, po tym czasie staje się on niemowlakiem. Wówczas jego układ nerwowy bardzo szybko dojrzewa, a dziecko potrzebuje nowych bodźców do rozwoju. Im starszy maluch, tym więcej potrzebuje naszej uwagi, zainteresowania, a i całe otoczenie bardziej zaczyna go interesować

Niemowlaki  rosną niemalże w błyskawicznym tempie i z dnia na dzień będą coraz bardziej aktywne, więc zamiast zmuszania malca do snu wystarczy na kilka minut położyć je na brzuszku, by poćwiczyło sobie mięśnie,  pozabawiajmy je odrobinę. Po takiej aktywności, która pozytywnie wpłynie na rozwój psychoruchowy dziecka, zmęczony maluch na pewno smacznie zaśnie.

Jeśli niepokoi nas fakt, że być może dziecko nie chce spać ponieważ się nie najada, wystarczy je zważyć i sprawdzić ile przybyło na masie ciała. Jeśli dziecko moczy ok, 5-6 pieluszek na dobę,  mocz jest jasny, a kupki, przy karmieniu wyłącznie piersią wyglądem przypominają jajecznicę, nie mamy się czym martwić ponieważ wszystko jest w porządku.

Nie każdy płacz dziecka sygnalizuje głód, czasami oznacza, że jest mu zimno, albo po prostu potrzebuje twojej uwagi. Pewnie wszystkie mamy z niecierpliwością wyczekują momentu, kiedy ich pociechy zaczną mówić co im dolega, niestety to dopiero za dwa lata, do tego czasu musimy stać się mistrzyniami w mowie niewerbalnej swojego szkraba. Szybko jednak nauczymy się rozpoznawać rodzaje płaczu pociechy i szybko im zaradzać.

Nie przejmuj się więc, jeśli twój szkrab nie chce spać w ciągu dnia, ponieważ wcale to nie musi oznaczać jakichkolwiek dolegliwości. Jeśli jednak masz jakieś wątpliwości, skontaktuj się z położną bądź swoim pediatrą, na pewno z przyjemnością udzielą ci wszelkich informacji i rozwieją twoje wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *