Data porodu

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Datę porodu można obliczyć na podstawie kilku czynników. Najbardziej popularnymi jest data zapłodnienia, data ostatniej miesiączki czy badanie USG. Ciąża liczona od daty zapłodnienia to „wiek zapłodnieniowy”, jednak o wiele częściej dziewczyny posługują się „wiekiem ciążowym” – jest to obliczenie daty porodu na podstawie wystąpienia ostatniej miesiączki.

Wiek ciążowy
Inaczej „wiek kliniczny ciąży” lub „wiek według ostatniej miesiączki”. Według tej zasady pierwszy dzień ciąży to pierwszy dzień wystąpienia ostatniej miesiączki. Jest to metoda „z ułatwieniem” ponieważ określenie dokładnej daty zapłodnienia może być trudne. Wówczas ciąża liczona jest na prawie 40 tygodni, tj. 280 dni licząc od pierwszego dnia ostatniego okresu.

Dodawanie:
Do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaj 280 dni.

Odejmowanie i dodawanie:
Datę porodu obliczyć też można w oparciu o tzw „regułę Naegelego”.
Jeśli masz regularny 28-dniowy cykl od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki odejmij 3 miesiące i dodaj siedem dni plus jeden rok. Np.: Jeśli pierwszy dzień ostatniej miesiączki miał miejsce 4.12.2009 poród prawdopodobnie odbędzie się 11.09.2010.
Jeśli Twój cykl jest dłuższy np. o 2 dni to Twój poród nastąpi dwa dni później. Jeśli zaś krótszy poród nastąpi o tyle wcześniej.

Wiek zapłodnieniowy
Jeśli znasz dzień zapłodnienia ciąża prawdopodobnie trwać będzie 38 tygodni tj. 266 dni. Dzień zapłodnienia to nie jest data stosunku! Plemniki mogą wyczekiwać nawet kilka dni na komórkę jajową w drogach rodnych dziewczyny. U dziewczyn, które maja regularne cykle miesiączkowe okres płodny występuje w połowie cyklu na dwa tygodnie przed kolejnym okresem – stąd dwutygodniowa różnica w obliczaniu wieku zapłodnieniowego i ciążowego. Jeśli więc lekarz mówi o ciąży 8-tygodniowej do zapłodnienia prawdopodobnie doszło 6 tygodni wcześniej.

Wiek USG
Badanie ultrasonograficzne wykonane do 12 tygodnia ciąży pozwala określić termin porodu. Według niektórych lekarzy ta metoda jest najbardziej wiarygodną. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dziewczyna powinna wykonać w czasie ciąży badanie USG trzykrotnie, jednak to właśnie pierwsze badanie pozwoli podać wiarygodny termin. Późniejsze badania nie są już tak dokładne.

Podane wyżej równania to obliczenia tylko orientacyjne, aż 2/3 dzieci nie rodzi się w przepowiadanym terminie. Dzień porodu będzie tym kiedy dziecko sobie tego zażyczy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*