Czy antykoncepcja hormonalna jest bezpieczna?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Skuteczny i zdrowy sposób, chroniący przed niechcianą ciążą, czy wytwór szatana? Zabezpieczenie, czy ciężki grzech? Antykoncepcja przez lata była tematem tabu w wielu środowiskach, lecz naukowcy nie spoczęli na laurach. Z biegiem czasu udoskonalali ją, tworząc pigułki, plastry, cieńsze prezerwatywy, a ostatnio nawet… chipy. Ale jak to jest z samą antykoncepcją hormonalną? Niszczy organizm od środka i doprowadza do wielu chorób, czy też wręcz przeciwnie – pomaga?

Antychrześcijańska i bolszewicka pigułka

Za ojca pierwszej tabletki hormonalnej uważa się chemika, poetę i powieściopisarza Carla Djerassi. Przeprowadzając mnóstwo eksperymentów, udało mu się wyodrębnić substancję, która do złudzenia przypominała działaniem naturalny hormon – progesteron. By jednak sprawdzić działanie tabletki na ludziach, ze Stanów Zjednoczonych, gdzie obowiązywał zakaz badań nad antykoncepcją, musiał udać się do Portoryko. Pierwsza pigułka nie została okrzyknięta objawieniem, ponieważ Amerykanie upatrywali w niej cech antychrześcijańskich oraz bolszewickich. Jednakże po zarejestrowaniu tabletki, lawina ruszyła. Coraz więcej koncernów farmaceutycznych rozpoczęło pracę nad tymi środkami antykoncepcyjnymi, widząc w nich widmo przyszłości.

Dobrze dobrana antykoncepcja hormonalna pomaga!

Dobranie odpowiednich pigułek antykoncepcyjnych to kwestia bezspornie najważniejsza. Na rynku istnieje bardzo wiele form antykoncepcji hormonalnej, nie dlatego jedynie, by wybrać najwygodniejszą, ale po to, by dostarczyć odpowiednią dawkę hormonów. Każda z pacjentek musi przejść szczegółowy wywiad, porozmawiać z lekarzem o jej dolegliwościach, chorobach genetycznych i innych przypadłościach, a także przebyć szereg badań, by ostatecznie ginekolog mógł dopasować indywidualnie odpowiedni rodzaj hormonów.

Nudności i ból głowy

Podczas przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych każda kobieta co jakiś czas powinna poddawać się badaniom. Dobrze dobrana antykoncepcja nie może powodować nudności, czy wywoływać bólów głowy. Nie powinna również obniżać libido i sprzyjać przybieraniu na wadze. Jeśli któreś z tego typu objawów występują, należy udać się do lekarza w celu zmiany tabletek.

Kiedy antykoncepcja hormonalna pozostać musi tylko w sferze marzeń?

Bywają i takie sytuacje, gdy kobieta nie powinna, bądź nawet kategorycznie nie może przyjmować antykoncepcji hormonalnej pod żadną postacią. Sprawa ta dotyczy kobiet z ciężką chorobą wątroby, wysokim poziomem cholesterolu, nadciśnieniem, chorobą wieńcową, chorobami układu krążenia, chorobą zakrzepowo-zatorową, zaburzeniami krzepliwości krwi i widocznymi żylakami podudzi, po wirusowym zapaleniu wątroby typu B, przy stanach zapalnych żył, podczas ciąży i karmienia piersią, a także podczas palenia papierosów (głównie dotyczy kobiet po 35 roku życia) i przy otyłości.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*