Aminokwasy w kulturystyce

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Kulturystyka jest dziedziną sportu, która zezwala sportowcom na więcej jeśli chodzi o wspomaganie swojego ciała i wydajności, aniżeli zezwalają na to inne dziedziny sportu. Biorąc pod uwagę częste zażywanie przez kulturystów suplementów diety, hormonów (testosteron), czy stosowanie różnych sterydowych odżywek, zażywane aminokwasy należą do środków o najmniejszych skutkach ubocznych.

Związki te są stosowane w kulturystyce jako substancje zwiększające nieco masę mięśniową. Jednak ich głównym zastosowaniem jest wspomaganie treningów na siłowni. Badania wykazują bowiem, że wysoki poziom aminokwasów w organizmie może obniżać w nim poziom F-tryptofanu, czyli substancji odpowiadającej za zmęczenie w ludzkim organizmie. Podwyższone stężenie aminokwasów we krwi spowalnia docieranie f-tryptofanu do mózgu, więc kulturyści wolniej się męczą. W związku z wolniejszym zmęczeniem organizmu sportowcy ci mogą wydłużyć czas trwania treningu, a także zwiększyć jego intensywność i obciążenie.

Udowodnione jest również, że dłuższe stosowanie aminokwasów podczas treningów może bazując na zdolnościach przystosowawczych organizmu na stałe podnieść jego wydolność (bazując na tym, że z czasem ciało samo przystosuje się do większych obciążeń i będzie się wolniej męczyć). Aminokwasy jako, że są związkami chemicznymi występującymi w ludzkim organizmie w naturalnej postaci są uważane za jedne z najbezpieczniejszych suplementów diety jakich mogą używać kulturyści. Niektórzy z lekarzy sportowych narzekają na to, że aminokwasy mogą być przyczyną dolegliwości przewodu pokarmowego, ponieważ zatrzymują wodę w organizmie, jednak zachowując odpowiednie proporcje tych substancji do ilości wody, można uniknąć tych skutków ubocznych.

Jeśli zaś chodzi o hamowanie dopływu F-tryptofanu do mózgu to związki te jedynie opóźniają jego działanie. Po treningu zmęczenie zachodzi na takim samym poziomie na jakim byłoby po zakończeniu treningu o mniejszym obciążeniu (substancje te hamują, więc powstawanie zmęczenia nie kumulując jego efektów po zakończonych ćwiczeniach).

  Powikłania nieprawidłowo leczonego nadciśnienia

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*