Angina jest wywoływaną przez paciorkowce chorobą przenoszoną drogą kropelkową. Terminem „angina” określa się najczęściej ostre zapalenie migdałków podniebiennych oraz błony śluzowej gardła. Najczęstszą przyczyną zarażeń jest kontakt z osobą chorą, chociaż duży udział może mieć nieodpowiedni ubiór, ogólne zmęczenie organizmu, osłabienie odporności, wystawienie organizmu na działanie zmiennych temperatur czy mocnego wychłodzenia.
PRZYCZYNY
Za anginę odpowiadają paciorkowce, bakterie wywołujące m.in. zapalenia gardła i opon mózgowych. Chociaż wiele z gatunków paciorkowców jest niegroźnych, co więcej – wchodzą w skład naturalnej flory bakteryjnej organizmu, większość znanych nam bakterii z tej rodziny wywołuje poważne, ciężkie choroby. Najniebezpieczniejsze są w dużych skupiskach ludzkich, w których z łatwością mogą przenosić się między organizmami.
ROZPOZNANIE
W przypadku anginy rozpoznanie nie jest nazbyt złożone – wystarczy sprawdzić stan migdałków, by określić, czy doszło do infekcji, czy też istnieje inny powód choroby. Wtedy można określić, jak leczyć chorobę.
OBJAWY
zmiany miejscowe na migdałkach
trudności z przełykaniem i oddychaniem
pojawiające się w gardle naloty śluzowo-ropne
wysoka gorączka
bóle kości i stawów
poczucie ogólnego rozbicia
u małych dzieci wymioty